1- استان قزوین در یک نگاه


استان قزوین با مساحت 15821 کیلومتر مربع در شمال غربی کشور واقع شده است که مرکز آن شهر قزوین است‌ و حدود 0.95 درصد مساحت کشور را شامل می­شود. استان قزوین ازشمال به استان مازندران و گیلان از غرب به استان های زنجان و همدان و از جنوب به استان مرکزی و از شرق به استان تهران محدود می باشد.

جمعیت : بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 جمعیت استان قزوین بالغ بر 1143200 نفر می­باشد که 62/1درصد سهم جمعیتی کشور را به خود اختصاص داده است. جمعیت استان در سال 1389 بالغ بر 1212464 نفر می باشد.


اقلیم و آب و هوا: استان قزوین با بارندگی متوسط از مناطق معتدل کشور به شمار می­رود. بلندیهای رشته کوه البرز در جهت شمال شرقی-شمال غربی به صورت کوههای پراکنده این استان را از دیگر استانهای همجوار متمایز کرده است. این استان در دامنه جنوبی البرز واقع شده و تمام قسمتهای شمالی، غربی و جنوبی آن کوهستانی است. میانگین بارندگی استان در حدود 320میلیمتر در سال است.

تنوع اقلیمی استان و قابلیتهای آبی و خاکی زمینه خوبی برای کشت انواع محصولات گرمسیری در منطقه طارم سفلی و رودبار الموت و سایر محصولات سردسیری را در دیگر نقاط استان فراهم آورده است.

در استان قزوین انواع آب های معدنی با ترکیب شیمیایی و خصوصیات خاص وجود دارد همچنین آب­گرم­های طبیعی با ترکیبات املاح معدنی وجود دارد که مورد استفاده بسیاری از گردشگران قرار می­گیرد. درمناطق کوهستانی استان طبیعت بسیار زیبا با جاذبه های گردشگری فراوان مکان مناسبی برای استراحت و تفریح علاقمندان در جهان است. در منطقه الموت و طارم سفلی نیز اماکن جذاب زیادی وجود دارد.


تقسیمات کشوری: طبق آخرین تقسیمات کشوری استان قزوین دارای 5 شهرستان شامل: قزوین، تاکستان، بویین زهرا، آبیک، البرز،24 شهر، 19 بخش و 46 دهستان با مرکزیت شهر قزوین می­باشد.

 

2- وضعیت اقتصادی استان قزوین


در سال 1386 میزان GDP استان، 39384 میلیارد ریال و در سال 1385 در حدود 35885.2 میلیارد ریال بوده است.

سهم تولید ناخالص داخلی استان  در سال 1385 حدود 1.5 درصد از تولید کشور می باشد. در سال 1385 درآمد سرانه استان 31.4 میلیون ریال بوده است و نسبت به سال 1384 که این رقم 23 میلیون ریال بوده، رشد بسیار بالایی در حدود 36.5 درصدی را نشان می­دهد. از نظر شاخص  درآمد سرانه نیز استان قزوین در مقایسه با استان­های دیگر در رتبه هشتم قرار دارد.

 در سال 1385 حدود 3.3 درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی، 1.4 درصد ارزش افزوده بخش صنعت و 1.3 درصد ارزش افزوده بخش خدمات کشور در این استان ایجاد می شود.


بخش کشاورزی:

استان قزوین با مساحتی بالغ بر 95/0 درصد از مساحت کل کشور دارای استعدادهای غنی کشاورزی و باغداری است . از کل مساحت استان قریب 270 هزار هکتار زیر کشت محصولات زراعی است و سالانه حدود یک میلیون چهارصد هزار تن محصولات زراعی از قبیل گندم ،جو، چغندر قند ، ذرت ، حبوبات و…تولید می گردد . قریب 73 هزار هکتار باغ موجود در استان سالانه بیش از پانصد هزار تن محصولات باغی زیتون- پسته -قند –انگور- گردو و انواع میوه های دیگر تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می نماید .


بخش صنعت:

بدلیل موقعیت خاص قزوین، بزرگراههای مواصلاتی به شمال، جنوب ، شرق و غرب و راه آهن تهران ، قزوین، شمال غرب، نزدیکی به تهران (به فاصله کمتر از 150 کیلومتر از تهران ) انرژی مناسب( با وجود نیروگاه شهید رجایی با تولید 2000مگاوات برق) همچنین سابقه طولانی صنعت در استان و وجود نیروهای ماهر ، رشد و توسعه صنعتی بعنوان یکی از مزیتهای نسبی استان تلقی می گردد .

گرایش شدید سرمایه گذاران به فعالیت در این استان بویژه در دو دهه اخیر موجب گردیده است که امروزه قریب 2100 واحد صنعتی با اشتغالی بالغ بر 90 هزار نفر در حال بهره برداری است و قریب 2000 واحد صنعتی جدید بزرگ و کوچک در حال راه اندازی در سطح استان است . 9 شهرک و مجتمع صنعتی فعال در نقاط مختلف استان بخشی از صنایع موجود را در خود جای داده است.تا کنون بیش از 1290 نوع محصول صنعتی در حال تولید است که اهم آنها عبارتند از صنایع شیمیایی ،کانیهای غیر فلزی ، صنایع سلولزی ،شوینده ها ،انواع شیشه ،لوازم خانگی مانند یخچال -فریزر و کولر -آبگرمکن –بخاری -چرخ خیاطی و کنتور برق و انواع قطعات خودرو -موتور سیکلت و دوچرخه ، انواع سرامیک ،کاشی و ظروف چینی و انواع نخ ، پارچه و موکت و قالی و ظروف بسته بندی ، انواع دارو و محصولات مهندسی پزشکی ، فرآوری محصولات کشاورزی و دامی .

 

 بخش معدن:

در استان قزوین بیش از 16نوع ماده معدنی با ذخیره های مختلف وجود دارد که به 3بخش فلزی،غیر فلزی ومصالح ساختمانی تقسیم وشامل انواع خاکهای صنعتی ،سیلیس،دولومیت ،نمک ، باریتین،زاج،خاک سرخ،سرب،منگنز،مس،ذغال سنگ،هماتیت،سنگهای لاشه،آهک،گچ،گرانیت وغیره بوده ودر حال حاضردارای 84معدن فعال می باشد.که عملیات استخراج وبهره برداری از آنها صورت گرفته است. در حال حاضرنزدیک به 80معدن راکد،متروکه،در حال تجهیز و آماده سازی شده ودر حال واگذاری با  ذخائر انواع خاکهای صنعتی، کائولن،بنتونیت،دولومیت،سیلیس،آهک،گرانیت،گچ،باریت،بوکسیت،منگنز،مس، زغال سنگ و زاج وجود دارد.


بخش گردشگری و توریسم:

قزوین از قدیمی ترین حوزه های تمدنی ایران است که بر اساس یافته های باستان شناسان سابقه سکونت درآن به 10 هزار سال می رسد و این شهر حدود 100 سال پایتخت ایران در دوره صفویه بوده است. این استان به لحاظ جاذبه های تاریخی و طبیعی در میان استانهای کشور، جایگاه رفیعی را به خود اختصاص داه است. استان قزوین با توجه به موقعیت تاریخی خود،همچنین ویژگی های اکوتوریستی، قادر است تا در صورت برنامه ریزی اصولی، سهم عمده ای از گردشگران ورودی کشور را جذب کند . تکثر بناهای تاریخی در دل قزوین و مجاورت این منطقه با زنجان و تهران نیز ، دیگر عاملی است که می تواند از توریسم این استان سیمایی جذاب در عرصه های بین المللی ترسیم کند . ازهمین روست که عده ای اعتقاد دارند قزوین گردشگاهی برای تمام فصول است. قزوین با ثبت بیش از هزار اثر تاریخی که 12% بناهای تاریخی کشور را شامل می شود در این زمینه در رتبه نخست کشوری قراردارد . قزوین که لقب باب الجنه یا دروازه بهشت را به خود اختصاص داده از مناطق مهم ایران است که در زمینه های تاریخی ،طبیعی، اقتصادی ، فرهنگی ، صنعتی و گردشگری دارای اهمیت زیادی است. این استان ازجمله مناطق زیبا، با فرهنگ و متمدن ایران است که در کنار طبیعت زیبا، خدادی و مناظر بهشت گونه خود از غنای تاریخی و فرهنگی قابل توجهی نیز برخوردار است. رودخانه های پر آب ، قله های زیبا و مشهور ، چشمه های آب گرم، حیات وحش ، پوشش گیاهی غنی و دریاچه های چشم نواز این منطقه در کنار آثار متعدد تاریخی ، معماری، فرهنگی ، باستانی و مردمان هنر دوست، سخت کوش و متمدن ، مجموعه کم نظیری را در این خطه از کشور ایران به وجود آورده است که دیدار از آنها برای همه گروه های گردشگری جذاب است . به لحاظ جاذبه های طبیعی و اکوتوریسم نیز قزوین دارای قابلیت های فراوانی است. جاذبه های طبیعی منطقه الموت، دریاچه اوان، قلعه حسن صباح، قلعه لمبسر، و ... از جمله آثار دیدنی طبیعی استان به شمار می آیند.

در این منطقه می توان در کنار طبیعت کم نظیر و زیبا مسجد های قدیمی با ارزش معماری و تاریخی بالا، مدرسه های مهم و تاریخی ، بازارهای پررونق با انبوه اجناس و صنایع دستی، حمام ها و آب انبارهای قدیمی، تپه های متعدد باستانی که نشان از تمدن باستانی منطقه دارد شهرها دهستانها و روستاهای قدیمی با ارزش ایران در همه زمینه ها است که همواره پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بوده است. با این اوصاف ، صندوق احیا و بهره برداری از امکان تاریخی و فرهنگی 12 بنای تاریخی را در این استان در قالب طرح پردیس در جهت ساماندهی ، مرمت و احیا و بهره برداری مناسب از آن ، مطابق با استانداردهای بین المللی برای مشارکت با بخش خصوصی شناسایی کرده است که در ذیل به معرفی آنها پرداخته می شود.

از جمله بناهای تاریخی استان قزوین می‌توان به عمارت کلاه فرنگی و سردرعالی قاپو از بناهای صفویه، آرامگاه حمداله مستوفی، حمام شاه عباس، بازار قیصریه، قلعه حسن صباح در منطقه الموت، مدرسه و مسجد سردار، مسجد جامع کبیر، امامزاده حسین، مسجد النبی و مدرسه پیغمبریه اشاره کرد.

در سال 1387 بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر از موزه ها و بناهای تاریخی استان قزوین بازدید کرده اند.


3- وضعیت شهرک های صنعتی استان قزوین


1- شهرک صنعتی لیا: این شهرک در کیلومتر 14 جاده قزوین رشت قرار دارد. مساحت آن 267.37 هکتار بوده و واگذاری زمین­های آن به اتمام رسیده است. تاکنون تعداد 191 واحد صنعتی با سرمایه­گذاری 2113988 میلیون ریال در این شهرک به بهره­برداری رسیده است. شهرک صنعتی لیا دارای آب، برق، شبکه ارتباطی تلفنی، شبکه گاز و فاضلاب بوده و تصفیه­خانه صنعتی نیز در حال احداث می­باشد.

2-شهرک صنعتی حیدریه: این شهرک با مساحت 100 هکتار در کیلومتر 20 جاده تاکستان- ابهر قرار داشته و واگذاری 80% از زمین­های آن به اتمام رسیده است. تعداد 26 واحد صنعتی با سرمایه گذاری 761889 میلیون ریال در این شهرک به بهره­برداری رسیده است. شهرک صنعتی تاکستان دارای آب، برق، شبکه ارتباطی تلفنی، شبکه گاز و فاضلاب و شبکه فیبر نوری بوده و تصفیه­خانه صنعتی نیز در حال احداث می­باشد.

3-شهرک صنعتی آراسنج: این شهرک با مساحت 137.58 هکتار در کیلومتر 5 جاده بوئین­ زهرا- ساوه قرار داشته و واگذاری 76% از زمین­های آن به اتمام رسیده است. تعداد 34 واحد صنعتی با سرمایه گذاری 550936 میلیون ریال در این شهرک به بهره­برداری رسیده است. امکانات زیر بنایی این شهرک شامل آب، برق، شبکه ارتباطی تلفنی، شبکه گاز و فاضلاب و شبکه فیبر نوری می­باشد.

4-شهرک صنعتی کاسپین: این شهرک با مساحت 385 هکتار در کیلومتر 25 بزرگراه قزوین-تهران قرار داشته و واگذاری 36% از زمین­های آن به اتمام رسیده است. تعداد 37 واحد صنعتی با سرمایه گذاری 1119045 میلیون ریال در این شهرک به بهره­برداری رسیده است. امکانات زیر بنایی این شهرک شامل آب، برق، شبکه ارتباطی تلفنی، فاضلاب و شبکه فیبر نوری بوده و تصفیه­خانه صنعتی نیز در حال احداث می­باشد.

5-شهرک صنعتی خرمدشت: این شهرک با مساحت 2233.99 هکتار در کیلومتر 28 جاده تاکستان -آوج قرار داشته و واگذاری 6.5% از زمین­های آن به اتمام رسیده است. امکانات زیر بنایی این شهرک شامل آب و برق می باشد.

6-شهرک صنعتی آبیک: این شهرک با مساحت 498.5 هکتار در کیلومتر 55 ضلع شمالی اتوبان قزوین- تهران قرار دارد و در حال حاضر عملیات اجرای خط انتقال برق و کار مطالعاتی زیست محیطی شهرک در دست اجرا می باشد.

7-ناحیه صنعتی آوج: این شهرک با مساحت 66 هکتار در کیلومتر 5 جاده آوج - همدان واقع شده است و 44.1 درصد از زمین­های آن واگذار شده است. تاکنون 2 واحد صنعتی نیز در این شهرک به بهره برداری رسیده است. امکانات زیر بنایی شهرک شامل آب و برق می باشد.

8-ناحیه صنعتی دانسفهان: این شهرک با مساحت 44.4 هکتار در کیلومتر 20 جاده بوئین­ زهرا- خرمدشت واقع شده و 34.7 درصد از زمین های آن واگذار شده است. تعداد 29 واحد صنعتی با سرمایه گذاری 105440 میلیون ریال تاکنون در این شهرک به بهره­برداری رسیده است. امکانات زیر بنایی این شهرک شامل آب، برق، شبکه ارتباطی تلفنی و شبکه فیبر نوری بوده و شبکه گاز نیز در حال احداث است.

 

استان قزوین به دلیل وجود 10 شهرک صنعتی مکانی مطمئن برای سرمایه گذاری صنعتی می باشد. از مجموع 10 شهرک صنعتی استان 4 شهرک صنعتی لیا، آراسنج، حیدریه و کاسپین فعال و در حال واگذاری و دو شهرک صنعتی خرمدشت و آبیک در حال احداث و شهرک های صنعتی شال و اسفرورین، قزوین2، حکیمیه و رامشان در حال تملک زمین می باشند.1-شهر صنعتی البرز: یکی از بزرگترین شهرکهای صنعتی کشور است که در سال 1346 در زمینی به وسعت 880 هکتار تأسیس گردیده و در حال حاضر دارای قریب 400 واحد صنعتی است.
^