پرسش های متداول

 

پاسخ به سوالات متداول سهام عدالت

1)سهام عدالت چیست؟

سهام مربوط به 49 شرکت سرمایه پذیر می باشد که بر اساس مصوبات هیات وزیران به مشمولین سهام عدالت واگذار شده است. لیست و اطلاعات مربوط به شرکتهای مزبور در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج گردیده است.

2)شهروندان چگونه متوجه شوند سهام عدالت دارند یا خیر؟

شهروندان می توانند با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir با وارد کردن کد ملی، از سهام دار بودن خود مطلع شوند.    

 3)آیا همه کسانی که برگه های سهام عدالت را دارند سهامدار محسوب می شوند؟

خیر، برگه های سهام عدالت ملاک نمی باشد. اشخاصی که با در دست داشتن برگه های دعوتنامه سهام عدالت و سایر مدارک لازم تشریفات ثبت نام را در بازه زمانی تعیین شده (تا پایان اسفندماه 1394) انجام داده و مشخصات انها در سامانه سهام عدالت درج شده باشد مشمول سهام عدالت می باشند.

4)آیا سهام عدالت شامل همه افراد خانوار می شود و یا فقط سرپرست خانوار؟

سهام عدالت شامل تمام افرادی می باشدکه در زمان ثبت نام اولیه اسامی آنها در فرم جمع آوری اطلاعات تکمیل و ارسال گردیده و دعوتنامه سهام عدالت نیز برایشان صادر شده و فرآیند ثبت نام آنها طی شده است.  

 

5) در استان قزوین چه تعداد سهامدار عدالت هستند؟ چه تعداد روش مستقیم و چه تعداد روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند؟

تعداد کل مشمولین استان قزوین 764،432 نفر می باشد که از این تعداد 300،543 نفر روش مستقیم و 463،889 نفر روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند. ( حدوداً 60% روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند.)

6)افرادی که هنوز مشمول دریافت سهام عدالت نیستند ( غیر مشمولان ) آیا برای دریافت سهام عدالت می توانند ثبت نام کنند؟

در حال حاضر تمام سهام قابل تخصیص به گروههای هدف واگذار و نهایی گردیده است و سهامی برای واگذاری به افراد جدید از سبد سهام عدالت وجود ندارد و فعلاً موضوع اعطای سهام عدالت به افراد جدید ابلاغ نشده است.

 7 ) در حال حاضر مجوز فروش 60% از پورتفوی بورسی و فرابورسی سهام عدالت صادر گردیده و قرار است مابقی هم در دهه فجر امسال آزادسازی و قابل فروش باشد. سوال این است که افرادی که روش مستقیم و یا غیر مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند سهامشان را بفروشند ؟

افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند با مراجعه به شعب بانک یا درگاه الکترونیکی بانکی که شماره شبای آن حساب را در سامانه معرفی نموده اند با تکمیل فرمهای مربوطه نسبت به ثبت سفارش فروش اقدام نمایند و یا درکارگزاری ها، به صورت آنلاین وارد بورس شده و نسبت به فروش60% سهام خود اقدام نمایند. ( افرادی که قبلاً 30% را فروخته بودند می توانند مابقی را تا سقف 60% بفروشند).

افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند سهامدار شرکتهای سرمایه گذاری استانی خواهند بود. شرکتهای سرمایه گذاری استانی باید در بازار بورس پذیرش شده و سهام این شرکتها پس از ورود به بازار بورس، قابل خرید و فروش خواهد شد و آنگاه این افراد می توانند نسبت به فروش سهام خود در شرکتهای سرمایه گذاری استانی اقدام نمایند.

ضمناً شرکت سرمایه گذاری استان تمام مقدمات ورود به بازار بورس را فراهم و به زودی وارد بازار بورس خواهد شد.

8) مشکلات تاخیر در واریز فروش سهام عدالت کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند برطرف شده است؟

دلیل تاخیر در واریز وجوه حاصل از فروش سهام عدالت این است که کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند در 36 شرکت بورسی سهیم شده اند و این احنمال وجود دارد که سهام این شرکت ها در 36 مرحله به فروش برسد. کارگزاری ها هر نماد را جداگانه به فروش می رسانند و وجه حاصل از فروش را به حساب سهامدار واریز می کنند. بنابراین امکان واریز یکجای وجه وجود ندارد.

اگر کسانی هستند که 2 الی 3 ماه از تاریخ اقدام به فروش می گذرد و تا کنون وجهی دریافت نکرده اند، باید ثبت فروش خود را چک کنند چون ممکن است از ابتدا سفارش فروش آن ها ثبت نشده باشد. ( تماس با 1569، داخلی 1 ، وارد کردن کد ملی، اطلاع از کارگازار ناظر، و اگر کارگزار ناظر نداشته باشند یعنی سفارش فروش انجام نشده است.)

* هم چنین امکان لغو سفارش فروش سهام عدالت فراهم شده است. مشمولان سهام عدالت از تاریخ 14/8/99 می توانند در سامانه های فروش سهام عدالت بانک ها و کارگزاری ها از بخش لغو سفارش فروش، این گزینه را انتخاب نمایند. (درخواست حذف سفارش فروش، زمانی اجرا خواهد شد که سهام مشمولان در سامانه های سهام عدالت به فروش نرفته باشد.)

9) فروش مستقیم و غیر مستقیم سهام عدالت چه تفاوتی دارد؟ فروش سهام عدالت برای افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، چگونه است؟

سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند، مدیریت نگهداری و خرید و فروش سهامشان به عهده خودشان می باشد. ولی افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند سهامدار شرکت سرمایه گذاری عدالت استان می باشند که دخل و تصرفی در مدیریت سهام خود ندارند و مدیریت سهام آن ها به عهده شرکت مذکور خواهد بود.

10 ) آخرین وضعیت فروش سهام عدالت از سوی سهامداران در استان به چه نحوی است ؟

در حال حاضر امکان دسترسی به این اطلاعات در استان وجود ندارد.

11 ) آیا ثبت نام همه مشمولان سهام عدالت برای احراز هویت در سامانه سجام ضروری است ؟ چرا ؟ و اگر ثبت نام نکنند چه مشکلی برای آنان ایجاد خواهد شد؟

بله. افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند برای مدیریت سهام و فروش آن باید حتما در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت شوند. هم چنین مشمولانی که روش غیر مستقیم را انتخاب نموده اند باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت تا شرایط لازم برای خرید و فروش سهام، دریافت سود، شرکت در انتخابات مجمع الکترونیکی و انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استانی، بررسی عملکرد و فعالیت مدیران شرکت را داشته باشند.

12 )سهامدارانی که فوت کرده اند و روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، تکلیف این دسته از افراد به چه نحوی است؟ افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند و فوت کرده اند چطور؟

 برای انتقال سهام متوفیان به وراث، از روز آزادسازی سهام عدالت ( 10/02/99 ) تا به امروز، روند انتقال این سهام به وراث متوقف شده است. و قرار است شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه  با همکاری قوه قضاییه سامانه ای را برای انجام این امور راه اندازی کند تا وراث قانونی بتوانند به صورت غیر حضوری با بارگذاری برگه انحصار وراثت و انجام سایر مراحل، این کار را انجام دهند. توصیه می شود که وراث تا زمان راه اندازی این سامانه امور مربوط به انحصار وراثت را انجام دهند.

ضمناً کسانی که قبل از آزادسازی فوت شده اند، وراث آن ها به روش غیر مستقیم سهام خود را مدیریت خواهند کرد و اگر اخیراً و بعد از آزادسازی فوت شده باشند بستگی به روش انتخاب شده دارد.

13) کدام یک از روش های مستقیم یا غیر مستقیم سود بیش تری دارد؟

در حال حاضر نمی توان درباره این موضوع اظهارنظر کرد. این بستگی به مدیریت و عملکرد فرد در روش مستقیم و مدیریت و عملکرد شرکت سرمایه گذاری عدالت استان در روش غیر مستقیم دارد. در روش غیر مستقیم سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکتهای سرمایه گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد. با این تفویض اختیار، سهام شرکتهای سرمایه پذیر سهام عدالت متعلق به مشمولین توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و این جاست که شرکت مشمولان غیر مستقیم در انتخابات اعضای هیأت مدیره توانمند اهمیت پیدا می کند.

14 ) گرفتن وام از طریق سهام عدالت به چه نحوی است ؟ کسانی که روش مستقیم و غیر مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند این تسهیلات را دریافت کنند ؟ ( عرضه کارت اعتباری با وثیقه گذاری سهام عدالت )

این تسهیلات مختص سهامداران با روش غیر مستقیم می باشد. بانک ها می توانند بر مبنی ارزش روز دارایی فرد برای اعطای اعتبار بر اساس مکانیزم های اعتباری خود اقدام نمایند. همچنین نرخ سود و دوره بازپرداخت کارت های اعتباری سهام عدالت به سیاست های بانک های عامل بستگی داشته و هنوز بانک ها در این باره اعلام نظر رسمی نکرده اند.                                    

15) می توان سهام عدالت را به پورتفوی شخصی انتقال داد؟

سهام عدالت به پورتفوی شخصی قابل انتقال نیست. اما افراد می توانند از طریق درگاه کارگزاری های عضو  یا از طریق سامانه sahamedalat.ir  قابل مشاهده می باشد.                           

16) آیا خرید و فروش وکالتی سهام عدالت وجود دارد؟

خیر . خرید و فروش وکالتی سهام عدالت منتفی بوده و در صورت انجام، معامله باطل خواهد بود و تنها از طریق بازار بورس انجام خواهد شد.

17 ) افرادی که تاکنون سود دریافت نکرده اند و نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود اقدام نکرده اند، باید چه اقدامی انجام دهند ؟

کسانی که تا کنون نسبت به ثبت شماره شبای بانکی اقدام نکرده اند یا تصمیم به ویرایش آن دارند، می توانند از طریق سامانه sahamedalat.ir اقدام کنند. این سامانه توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه راه اندازی شده است.

· کسانی که اطلاعات هویتشان از زمان ثبت نام سهام عدالت، تغییر یافته در حال حاضر می توانند با مراجعه به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، از طریق میز خدمات الکترونیکی و مطالعه دستورالعمل آن، اطلاعات شناسنامه ای جدید (به شرط ثبت در توضیحات شناسنامه)خود را وارد کنند. 

18 ) سود سالیانه سهام عدالت چگونه واریز می شود ؟

تاکنون طی سه مرحله سود سهام عدالت به مشمولان پرداخت شده است (سود عملکردی سالهای 95 و 96 و 97 ) و امسال به دلیل اجرای طرح آزاد سازی سهام عدات نحوه پرداخت سود تغییرکرده است .

طبق قانون سود سال 98 هم باید در سال جاری پرداخت شود و شرکتهای سرمایه پذیر تا 8 ماه بعد از برگزاری مجامع فرصت دارند سود را پرداخت کنند ، سود سال 98 برای کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند به حساب شخصی آنها ( که قبلا معرفی کرده اند )واریز خواهد شد و سود افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند به حساب شرکتهای سرمایه گذاری استانی واریز می شود . این شرکتها تا زمان انجام تکالیف قانونی مطابق آئین نامه آزادسازی سهام عدالت با ارائه تعهد نامه ای به سازمان بورس و بازرس قانونی خود امکان دخل و تصرف درآن را ندارند .

19)چرا 10 سال اول هیچ سودی به سهام عدالت اختصاص نیافت؟

از بابت ثمن معامله سهام شرکتهای سرمایه پذیر که به مشمولین واگذار گردیده است هیچ مبلغی از مشمولین دریافت نگردیده بود مقرر بود بهای مورد واگذاری به مشمولین از محل سود سالیانه شرکتها تامین و تسویه گردد؛ بنابراین تمام سود دریافتی از شرکتها در بازه 10 ساله اول طرح، بابت تسویه اقساط کسر و اعمال گردیده است.     

 


6.0.5.0
گروه دورانV6.0.5.0